1. خانه
 2. ساختمان
 3. آموزش ساختمان سازی
 4. آموزش جامع مراحل ساخت ساختمان

آموزش جامع مراحل ساخت ساختمان

آموزش-جامع-مراحل-ساخت-ساختمان

مراحل ساخت ساختمان یک فرایند پیچیده و چند مرحله ای است که شامل تعداد زیادی فرآیند ساخت و ساز، طراحی، مهندسی، نظارت و کنترل است. در این مقاله، به آموزش جامع مراحل ساخت ساختمان از ابتدا تا پایان می پردازیم.به تفضیل برایتان توضیح می دهیم و تجربیاتمان را در اختیارتان قرار می دهیم.

درصد بندی خلاصه مراحل ساخت ساختمان با عکس

 • مرحله اول : اخذ دستور نقشه ، برنامه ریزی و طراحی و اخذ جواز ساخت «4%»

در این مرحله ، برای ساخت ساختمان ، برنامه ریزی و طراحی صورت می گیرد. این شامل تعیین نوع ساختمان ، موقعیت ، ابعاد ، طبقات ، مصالح و تجهیزات است. همچنین، در این مرحله باید نقشه های ساختمان به همراه مشخصات فنی و مهندسی آن تهیه شود.اخذ جواز ساخت ساختمان صورت گیرد.

خلاصه-مراحل-ساخت-ساختمان
خلاصه-مراحل-ساخت-ساختمان
 • مرحله دوم : تجهیزکارگاه ، تخریب ، گود برداری ، سازه نگهبان ( مقاوم سازی گود ، بهسازی خاک در صورت نیاز پروژه) «7%»

پس از تعیین نوع ساختمان و نقشه های آن، باید تجهیزات لازم برای ساخت فرآهم شود. سپس تخریب ، گودبرداری و در صورت نیاز سازه نگهبان ، مقاوم سازی گود ، بهسازی خاک در صورت نیاز انجام میگیرد.در ضمن مصالح مورد نیاز این موارد نیز باید تهیه گردد که این مصالح ساختمانی می تواند شامل آهن آلات اعم از تیرآهن ، میلگرد ، بتن و … می باشد.

مراحل-ساخت-ساختمان-با-عکس
مراحل-ساخت-ساختمان-با-عکس
 • مرحله سوم :  بتن مگر و پی سازی «13%»

در این مرحله، باید کف فونداسیون را تسطیح نمایید و بتن مگر کف فونداسیون را طبق نقشه سازه اجرا نمایید.سپس آرماتوربندی فونداسیون و قالبندی و بتن ریزی فونداسیون را انجام نمایید.در صورت اجرای سازه فلزی پلیت ها و در صورت اجرای سازه بتنی میلگردهای انتظار ستون ها را اجرا نمایید.در این مرحله برای جانمایی دقیق پی ، ستون ها و رعایت درز انقطاع حتما از یک نقشه بردار ماهر کمک بگیرید و این جانمایی را با دوربین نقشه برداری به دقت اجرا نمایید.

مراحل-ساخت-خانه
مراحل-ساخت-خانه
 • مرحله چهارم : اجرای ستون و سقف «22%»

پس از پیش ساخت، باید اجرای نقشه های ساختمان آغاز شود. این شامل قالب بندی بتن، بتن ریزی، نصب درب و پنجره، نصب سیستم های الکتریکی و حفاظتی، نصب سیستم های گرمایش و سرمایش، نصب سیستم های تهویه مطبوع و نصب سیستم های آب و فاضلاب است.

آموزش-مراحل-ساخت-ساختمان
آموزش-مراحل-ساخت-ساختمان
 • مرحله پنجم : وال پست ، دیوارچینی داخلی و خارجی «14%»

در این مرحله ، سفت کاری ساختمان به پایان می رسد. طبق طراحی مهندس محاسب ، نقشه سازه و معماری وال پست ها نصب می گردد. سپس دیوار چینی های داخلی و خارجی طبق نقشه معماری انجام میگردد.

انواع-روش-ساخت-ساختمان
انواع-روش-ساخت-ساختمان
 • مرحله ششم : گچ خاک ، تاسیسات شامل آسانسور، لوله کشی گاز ، لوله کشی آب و فاضلاب و سیم کشی ساختمان ( آتشنشانی در صورت نیاز پروژه) «12%»

در این مرحله شاسی کشی آسانسور و به ترتیب لوله کشی گاز ،  لوله کشی آب و فاضلاب و سیم کشی برق ساختمان انجام می گردد. و پس از تایید ناظران مربوطه روی لوله ها را با ملات سیمان و ماسه می پوشانیم.

مراحل-ساخت-ساختمان-گچ-خاک
مراحل-ساخت-ساختمان-گچ-خاک
 • مرحله هفتم : نازک کاری شامل کفسازی ، گچکاری دیوارها و سقف ، اخذ انشعابات آب ، برق ، گاز و اجرای سنگ و سرامیک «18%»

در این مرحله کف ها را با پوکه سبک معدنی پر می کنیم و روی آن را با ملات ماسه سیمان شیب بندی می کنیم. سپس پشت بام ، بالکن ، آشپزخانه ، سرویس حمام و دستشویی را قیرگونی و روی آن را سرامیک یا سنگ می کنیم. گچکاری سقف و دیوار را نیز می توانید قبل از سنگ و سرامیک انجام دهید. سنگ و سرامیک نما ، راه پله ، کف ها ، آشپزخانه ، سرویس حمام و توالت را نیز در این مرحله بصورت کامل انجام دهید. در ضمن اتاق آسانسور و پمپ آب و منبع آب و پکیج و داکت اسپیلت را در این مرحله می توانید نصب نمایید.

هزینه-مراحل-ساخت-ساختمان
هزینه-مراحل-ساخت-ساختمان
 • مرحله هشتم : رنگ و نقاشی ، نصب درب ها ، پنجره ها ، کابینت ، کمد دیواری ، روشویی و شیرآلات «9%»

به طور خلاصه ، برای سهولت ، سرعت ساخت ساز و هزینه کمتر پنجره های یو پی وی سی را روی سنگ پیچ نمایید. چارچوب درب ضد سرقت را هم به همین نحو نصب نمایید. پس از رنگ و نقاشی ساختمان درب های حمام و توالت را از چارچوب روکوب ای بی اس استفاده نمایید. درب های اتاق را از چارچوب روکوب اچ دی اف و کابینت ، کمد دیواری ، روشویی و شیرآلات را همزمان نصب نمایید.

درصد-بندی-مراحل-ساخت-ساختمان
درصد-بندی-مراحل-ساخت-ساختمان
 • مرحله نهم : پایان کار و سند تفکیکی «1%»

در این مرحله باید تشریفات اداری اخذ پایان کار و سند تفکیکی را از اداره ثب اسناد و املاک منطقه خود و شهرداری منطقه خود پیگیری نمایید.اگر ملک شما عقب نشینی داشته باشد این روند کمی طولانی تر خواهد شد.البته در خوش بینانه ترین حالت این روند سه ماه به طول می انجامد.

زمان-بندی-ساخت-ساختمان
زمان-بندی-ساخت-ساختمان

در آموزش جامع مراحل ساخت ساختمان در بخش بالا توضیح مختصری را برایتان قرار داده ایم و مراحل را به نحوی ارائه کرده ایم که موارد قید شده در هر مرحله را بصورت همزمان می توان انجام داد و در ادامه به تفصیل این مراحل را برایتان توضیح می دهیم. و در خصوص هزینه و زمان هر مرحله توضیحاتی را ارائه می دهیم.

در مورد نکات کلیدی سرمایه گذاری در ساخت و ساز ساختمان بیشتر بدانید

آموزش جامع مراحل ساخت ساختمان

صفر تا صد مراحل ساخت ساختمان را در ادامه به تفصیل برایتان شرح می دهیم.مرحله به مرحله تیتر ها را ذکر میکنیم و توضیحات لازم برای اجرای آن مرحله را توضیح می دهیم.شما با مطالعه این مطلب می توانید به راحتی با مراحل اداری ساخت ساختمان ، انواع روش ساخت ساختمان ، هزینه ساخت ساختمان در سال 1402 ، زمان بندی ساخت ساختمان و چک لیست مراحل ساخت ساختمان آشنا شوید.پس با ما همراه باشید.

 • خرید زمین :

شما برای خرید زمین ، کلنگی یا مشارکت در ساخت می توانید به دپارتمان مشاوران املاک اسپرلوس مراجعه نمایید.بهترین فایل های مناطق 2،6،9،10 و11 تهران را مشاهده نمایید.یک انتخاب هوشمندانه و آگاهانه را با مشورت مشاوران خبره اسپرلوس تجربه نمایید.لازم بذکر است برای خرید یک فایل کلنگی باید به نکات ذیل توجه ویژه داشته باشید ؛

خرید-زمین-مناسب-ساخت-ساختمان
خرید-زمین-مناسب-ساخت-ساختمان
 1-موقعیت زمین :

موقعیت جغرافیایی زمین بسیار مهم است. باید مطمئن شوید که زمین در منطقه‌ای قرار دارد که بازار خوبی دارد و دسترسی به خدمات عمومی مثل مراکز خرید، مدارس و حمل و نقل راحت است.زمین های جنوبی بنای بیشتری برای ساخت می دهند و نورگیری بهتری دارند. متراژ بر زمین در تامین پارکینگ و نقشه پلان واحد ها موثر است. متراژ گذر اصلی ملک نیز قطعا در دید مشتریان آینده ملک بی تاثیر نیست.

 2-شرایط زمین :

می‌تواند برای ساخت ساختمان مهم باشد. برای مثال، اگر زمین شیب دار باشد یا ملک قدیمی زمین با همسایگان دیوار مشترک داشته باشد ، شاید ساخت یک ساختمان بسیار سخت باشد. همچنین، باید مطمئن شوید که زمین قابلیت ساخت ساختمان را دارد.برای این کار حتما از دفاتر خدمات الکترونیک شهر استعلام بگیرید.

3- اندازه زمین :

اندازه زمین باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید ساختمانی را بر روی آن بنا کنید که از نظر مالی مناسب باشد.

4- موارد قانونی زمین :

باید اطمینان حاصل کنید که زمینی که قصد خرید آن را دارید، مشکل ثبتی و سندی ندارد.

 5-قیمت زمین :

قیمت زمین می‌تواند بسیار مهم باشد. باید با توجه به موقعیت، نوع، اندازه و وضعیت زمین، قیمت ها را مقایسه کنید و تصمیم گیری نمایید.

 6-منابع آب و برق و گاز :

باید مطمئن شوید که زمین دسترسی به منابع آب و برق و گاز دارد. این منابع برای ساخت ساختمان بسیار مهم هستند.

 7-پهنه طرح تفضیلی و میزان مجاز ساخت :

در نظر گرفتن پهنه طرح تفضیلی ملک مبنی بر مسکونی ، تجاری و اداری و میزان مجاز ساخت اعم از سطح اشغال و تعداد طبقات و … نیز در خرید زمین بسیار مهم است.

 • اخذ دستور نقشه :

شما با در دست داشتن سند ملک و مدارک شناسایی به دفتر خدمات الکترونیک شهر منطقه ای که در آن حضور دارید مراجعه نمایید.با پرداخت فیش هزینه صدور دستور نقشه ، درخواست شما ثبت می گردد.حداکثر یک ماه جهت صدور دستور نقشه معطل خواهید شد.سپس به دفتر مراجعه نموده و پرینت دستور نقشه را دریافت می نمایید.

مراحل-ساخت-ساختمان-اخذ-دستور-نقشه
مراحل-ساخت-ساختمان-اخذ-دستور-نقشه
 • اخذ جواز ساخت ساختمان :

شما با مراجعه به یک شرکت ارائه دهنده خدمات مهندسی از جمله شرکت ساختمانی اسپرلوس ، اقدام به تهیه نقشه های سازه ، معماری ، برق و تاسیسات مینمایید. سپس نقشه ها را برای تایید نهایی شهرداری به دفتر خدمات الکترونیک شهر می برید و جهت اخذ جواز ساخت درخواست می دهید. حداکثر سه ماه جهت صدور پروانه ساخت ساختمان معطل خواهید شد. سپس به همراه پروانه ساخت به شهرداری ناحیه خود مراجعه نمایید. درخواست شروع عملیات ساختمانی بدهید.

مراحل-ساخت-ساختمان-اخذ-جواز
مراحل-ساخت-ساختمان-اخذ-جواز
 • تخریب و گود برداری ساختمان :

برای این کار کافیست با یک شرکت پیمانکار جهت تخریب و گود برداری پروژه خود قرارداد منعقد نمایید. شرکت ساختمانی اسپرلوس مفتخر به ارائه خدمات تخریب ، گودبرداری و در صورت نیاز پروژه شما به مقاوم سازی گود با روش های سازه نگهبان ، نیلینگ ، انکراژ ، تاپ داون ، استرات ، شمع ، دیوار دوغابی ، سپرکوبی و سولجرپایل این خدمات را با نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت می توانید دریافت نمایید.حتما در این مرحله از پیمانکار بخواهید کد های ارتفاعی را با شلنگ تراز چک نماید.

مراحل-ساخت-ساختمان-تخریب-گودبرداری
مراحل-ساخت-ساختمان-تخریب-گودبرداری
 • بتن مگر و پی سازی ساختمان :

طبق نقشه های سازه شما باید کف تسطیح شده گود را به ضخامت قید شده در نقشه و محل های مورد نیاز را بتن ریزی نمایید.این کار جهت آمادگی کف گود برای آرماتوربندی فونداسیون می باشد. تیم متخصصین آرماتوربندی و قالب بندی اسپرلوس نیز این خدمات را به شما ارائه می دهد. باید قبل از این اقدامات حتما یک مهندس نقشه کش با دوربین نقشه کشی محل فونداسیون ، ستونها و درز انقطاع را مشخص نماید. این کار جهت جلوگیری از خطای انجام دستی می باشد. سپس پیمانکاران اسپرلوس آرماتوربندی ، قالب بندی و بتن ریزی فونداسیون را برایتان انجام می دهند. در سازه فلزی پلیت و در سازه فولادی میلگرد انتظار ستون ها را می گذارند.

مراحل-ساخت-ساختمان-بتن-مگر
مراحل-ساخت-ساختمان-بتن-مگر
 • اجرای ستون ، تیر و سقف :

ما در آموزش جامع مراحل ساخت ساختمان فعلا برایتان سازه بتی را شرح می دهیم. اما در بروز رسانی های بعدی سازه فلزی ، چوبی ، ال اس اف را نیز در این آموزش قرار خواهیم داد.

1. قالب‌بندی و نصب آرماتور: در این مرحله، قالب برای ستون و تیر نصب می‌شود. همچنین، آرماتور برای تقویت ستون و تیر درون قالب قرار داده می‌شود.

2. ریختن بتن: بعد از آماده شدن قالب و نصب آرماتور، بتن ریخته می‌شود. بتن باید به مقدار دقیق و با کیفیت بالا طبق محاسبات ذکر شده در نقشه سازه ریخته شود.

3. خشک شدن بتن: بعد از ریختن بتن و انجام آزمایشات بتن پس از حداقل ۲۸ روز به مقاومت بالای خود می رسد.باید آیین نامه کیورینگ بتن رعایت گردد.

4. نصب سقف: پس از خشک شدن بتن ستون ، سقف طبق نقشه می‌شود. در این مرحله، تیرهای سقف به ستون‌ها متصل می‌شوند و سپس قالب بندی و بتن ریزی می‌شود.

مراحل-ساخت-ساختمان-آرماتوربندی-ستون-تیر-سقف
مراحل-ساخت-ساختمان-آرماتوربندی-ستون-تیر-سقف
 • اجرای وال پست :

وال پست در ساختمان سازی به منظور افزایش استحکام و پایداری دیوارها در برابر نیروهای جانبی مانند باد، زلزله و … انجام می‌شود. وال پست به عنوان یک ستون عمودی در سازه قرار می‌گیرد. این عمل باعث ایجاد یک سازه قوی و پایدارتر می‌شود.شما طبق نقشه های سازه ملزم به اجرای وال پست می باشید.

مراحل-ساخت-ساختمان-وال-پست
مراحل-ساخت-ساختمان-وال-پست
 • شاسی کشی آسانسور :

قبل از شروع دیوار چینی بهتر است برای سهولت کار شاسی کشی آسانسور را انجام دهید.پس از دیوار چینی نیز سیمان کاری داخلی دیوارهای آسانسور را انجام نمایید. سقف و کف آسانسور را طبق ضوابط استاندارد سازی نمایید.

مراحل-ساخت-ساختمان-شاسی-کشی-آسانسور
مراحل-ساخت-ساختمان-شاسی-کشی-آسانسور
 • دیوار چینی خارجی و داخلی :

فقط کافیست یک تیم ماهر را بکار گیرید. دیوار چینی خارجی و داخلی را همزمان با پیشرفت اسکلت آغاز کنید. اول طبق نقشه معماری یک رگه چینی را انجام دهید سپس چک کنید و در صورت تطابق و نظر مثبت مهندس ناظر معماری کار را ادامه دهید و به اتمام برسانید.

مراحل-ساخت-ساختمان-دیوارچینی
مراحل-ساخت-ساختمان-دیوارچینی
 • اجرای گچ و خاک :

روی دیوار های داخلی یک لایه گچ و خاک اجرا نمایید. این کار جهت سهولت اجرای سیم کشی و قوطی گذاری برق ساختمان می باشد. البته قبل از این کار محل عبور لوله های گاز ، آب و فاضلاب را مشخص نمایید.

 • لوله کشی گاز و آتشنشانی :

لوله کشی گاز و لوله کشی آتشنشانی در ساختمان به صورت جداگانه و با استفاده از لوله‌های فلزی با قطر و ضخامت ذکر شده در نقشه های تاسیسات استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از نشت گاز، از مواد روکش‌ مخصوص استفاده می‌شود. لوله کشی آتشنشانی نیز به صورت جداگانه و با استفاده از لوله‌های فلزی با قطر و ضخامت ذکر شده در نقشه آتشنشانی صورت می‌گیرد. در این لوله کشی، آب یا مایع آتشنشانی تحت فشار قرار داده می‌شود و به وسیله شیرآلات و سیستم‌های کنترل شده به نقاط مختلف ساختمان توزیع می‌شود. همچنین برای جلوگیری از نشت و افزایش ایمنی، سیستم‌های اطفای حریق خودکار و دستی نیز در ساختمان نصب می‌شود.

 • لوله کشی آب و فاضلاب :

لوله کشی آب و فاضلاب نیز به صورت جداگانه انجام می‌شود. برای لوله کشی آب، از لوله‌های پلاستیکی با قطر و ضخامت ذکر شده در نقشه تاسیسات استفاده می‌شود که آب را تحت فشار به نقاط مختلف ساختمان توزیع می‌کنند. برای لوله کشی فاضلاب نیز از لوله‌های پلاستیکی با قطر و ضخامت ذکر شده در نقشه تاسیسات ساختمان استفاده می‌شود. فاضلاب توسط لوله‌ ها ی فاضلاب به سمت پایین ساختمان هدایت و به فاضلاب شهری یا چاه تخلیه انتقال داده می‌شود.

مراحل-ساخت-ساختمان-لوله-کشی
مراحل-ساخت-ساختمان-لوله-کشی
 • سیم کشی برق و اعلام حریق :

طبق نقشه سیم کشی برق و قوطی گذاری کلید ها ، پریزها ، آنتن ، آیفون و تلفن انجام می گردد.سیم کشی اعلام حریق نیز با سیم نسوز طبق نقشه آتشنشانی انجام می گردد.لازم بذکر است به علت شکنندگی لوله های برقی که از کف رد می شود، حتما پس از لوله کشی برق روی آن را با ملات ماسه سیمان بپوشانید.

 • اجرای کفسازی :

پس از اتمام لوله کشی های گاز ، آب ، برق و آتشنشانی ، کف ها با پوکه معدنی سبک تسطیح نمایید. روی آن را با ملات ماسه سیمان شیب بندی نمایید. در فضاهایی که نیاز به شیب بندی نمی باشد همچون کف اتاق ها و کف حال و پذیرایی فقط کافیست کف را صاف نمایید.

 • اجرای گچکاری :

گچ کاری ساختمان فرآیند پوشش دادن سطوح دیوارها و سقف ها با لایه گچ است که به آن پوشش گچی می گویند. این فرآیند برای زیبایی ، عایق بندی ، صدا بندی و جلوگیری از خوردگی و خرابی دیوارها و سقف ها انجام می شود.

مراحل-ساخت-ساختمان-گچکاری
مراحل-ساخت-ساختمان-گچکاری

مراحل انجام گچ کاری ساختمان عبارتند از:

1- آماده سازی سطح زیر کار گچکاری :

در این مرحله، سطح دیوارها و سقف ها باید پاک شده و صاف شود. هر نوع لکه، رنگ، چسب، روغن و غیره باید قبل از شروع گچ کاری از روی سطح حذف شود.

2- اجرای رابیتس زیر کار گچکاری :

رابیتس برای تعیین اشکال برآمدگی ، آرگ ها و نورمخفی ها و تعیین حدود نصب پوشش گچی استفاده می شود.

3- تهیه مخلوط گچ :

مخلوط گچ با ترکیب آب و پودر گچ به دست می آید. در این مرحله، پودر گچ را به آب اضافه کرده و آن را با یک همزن مخصوص به خوبی مخلوط کنید.

4- اجرای پوشش گچی :

پوشش گچی با استفاده از یک ماله گچ کاری و برای پوشاندن سطح های دیوار و سقف اعمال می شود. باید به یاد داشت که هر لایه باید خشک شود قبل از اعمال لایه بعدی.

5- صیقل دادن سطح گچکاری :

بعد از اینکه لایه های پوشش گچی خشک شد، سطح با یک کاردک کوچک صیقل داده شده تمیز و صاف می شود.

6- نصب پنل های گچی آماده :

اگر شما می خواهید نقشه گچی روی دیوار یا سقف خود داشته باشید، در این مرحله می توانید آن را به روی سطح نصب کنید.

نکات مهم در گچ کاری ساختمان :

– قبل از شروع به کار، با یک شمشه و تراز اطمینان حاصل کنید که سطح صاف است.
– پیش از شروع به گچ کاری، سطح را تمیز و خشک کنید.
– برای جلوگیری از خشک شدن سریع گچ، بهتر است در هوای مرطوب و خنک گچ کاری کنید.
– به هنگام تهیه مخلوط گچ، به نسبت صحیح آب و پودر توجه کنید.
– لایه های پوشش گچی باید به خوبی خشک شود قبل از اعمال لایه بعدی.
– پس از پایان گچ کاری، سطح را با دقت بررسی کنید و از هر نوع خطا یا نقص مطلع شوید.

 • قیرگونی یا ایزوگام :

کف سرویس حمام و دستشویی ، آشپزخانه ، بالکن ، پشت بام و خرپشته را قیرگونی یا ایزوگام نمایید. سپس می توانید روی قیرگونی ها را جهت جلوگیری از آسیب احتمالی یک لایه نازک ملات ماسه سیمان بکشید.

 • اجرای سنگ کاری و سرامیک کاری :

یک تیم حرفه ای را برای انجام سنگ گاری و سرامیک کاری بکار بگیرید. از متریال با کیفیت برای این کار استفاده نمایید. زیرا تنها چیزی که از ساختمان شما نمایش داده می شود همین سنگ و سرامیکی می باشد که استفاده می نمایید. اگر نما یا بخش های دیگر برآمدگی دارد یا طراحی خاصی را می خواهید اجرا نمایید. باید شاسی کشی و رابیتس بندی را قبل از اجرا، انجام دهید. زیرا حداکثر ملات پشت سنگ و سرامیک 5 سانتی متر می باشد. انشعابات آب ، برق و گاز و پکیج و داکت اسپیلت را نیز در این مرحله نصب نمایید. اتاق آسانسور را نیز در این مرحله نصب نمایید.

مراحل-ساخت-ساختمان-سرامیک-کاری
مراحل-ساخت-ساختمان-سرامیک-کاری
 • نصب پنجره ها :

پنجره های UPVC را نصب نمایید.

 • نصب درب ها :

درب های ورودی ، اتاق ، سرویس های حمام و دستشویی را نصب نمایید.

 • رنگ و نقاشی ساختمان :

سقف ها را رنگ پلاستیک و تمامی دیوارها و راه پله را رنگ روغن بزنید.

 • نصب کابینت و کمد دیواری :

کابینت ، سینک ، گاز ، هود و کمد دیواری ها را نصب نمایید.

مراحل-ساخت-ساختمان-نصب-کابینت
مراحل-ساخت-ساختمان-نصب-کابینت
 • نصب و راه اندازی آسانسور ، روشویی و شیرآلات  :

در این مرحله تمامی نصبیات از جمله روشویی ، آینه ها ، شیرآلات ، توالت فرنگی ، حوله خشک کن ، فلش تانک و کلید و پریز و آیفون ها را نصب نمایید.استاندار آسانسور را نیز اخذ نمایید.

 • اخذ پایان کار ساختمان و اخذ سند تفکیکی :

پس از دریافت نامه پایان کار از مهندس ناظر جهت اخذ پایان کار به دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه نمایید.درخواست پایان کار را ثبت نمایید.جهت دریافت سند تفکیکی نیز باید به اداره ثبت اسناد و املاک منطقه مراجعه نمایید و درخواست تفکیک نمایید.

در مورد تعاونی مسکن اسپرلوس بیشتر بدانید

فیلم مراحل ساخت ساختمان

,
نوشته قبلی
آموزش جامع اصول خرید و فروش ملک
نوشته بعدی
آموزش جامع مراحل اخذ پروانه ساخت ساختمان – مجوز ساخت ساختمان

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست